تورهای علمی

 صنعت گردشگری؛ گردشگری صنعتی

 

گردشگری در شاخه های گوناگونی قابل تعریف است؛ شاخه هایی که تاکنون شناسایی شده و شاخه های دیگری که لازم است شناسایی شوند. در این میان یکی از شاخه های نوظهور در عرصه گردشگری، «گردشگری صنعتی» است که در قالب بازدید از سایت های صنعتی جای می گیرد؛ رویکردی که توسعه آن سال ها است از سوی کشورهای صنعتی جهان و در راستای افزایش سرانه درآمدها مورد توجه قرار گرفته است.

متقاضیان اصلی این شاخه از گردشگری دانشجویان و صنعتگرانی هستند که با هدف بازدید از فرایند تولید یک محصول یا آشنایی با کارکرد دستگاه ها و ماشین آلات صنعتی قدم در راه سفر می گذارند. جدا از جنبه های آموزشی و مطالعات شغلی و حرفه ای، این شاخه از گردشگری برای علاقه مندان به کسب تجربه های تکرارنشدنی نیز حرفی برای گفتن دارد. تجربه حضور در معادن، بازدید از میدان های نفتی، پالایشگاه ها و صنایع پتروشیمی، کارخانه های خودروسازی، فولادسازی، نیروگاه های تولید برق و همین طور سدها و کارخانه های تولید محصولات غذایی از نمونه های مثال زدنی در این رابطه هستند.

رونق گردشگری در مناطق صنعتی بزرگ می تواند به رونق اقتصادی آن منطقه و جوامع محلی نیز منجر شود؛ چراکه گردشگران صنعتی علاوه بر بازدید از سایت های موجود، با حضور در جوامع محلی نیز می توانند به درآمدزایی آنان کمک کنند. جدا از واحدهای صنعتی بزرگ و شناخته شده، واحدهای صنعتی کوچک به ویژه در عرصه صنایع غذایی و محصولات بهداشتی نیز می توانند با برگزاری تورهای گردشگری محصولات تولیدی خود را به بازار معرفی کرده و از این طریق در راستای بازاریابی گام بردارند. [۱]

 

[۱] پایگاه خبری تحلیلی دنیای سفر

 

عسلویه؛ پایتخت انرژی ایران

سد سیاه بیشه

 

نیروگاه بادی منجیل

بالا